Z DOMÁCÍ PÉČE O CHRUP PSŮ A KOČEK

Odborné stomatologické ošetření dutiny ústní provedené veterinárním lékařem je významné z hlediska zdraví a životního komfortu zvířete. Domácí pravidelná péče o chrup však oddaluje provedení stomatologického zákroku v celkové anestezii. 

Pravidelné čištění chrupu je důležité u všech plemen. U některých plemen však zubní plak a zubní kámen vzniká ve větší míře, a to již v raném věku. Obecně mají větší problémy plemena malá nebo trpasličí (např. yorkšírský teriér).

Problémy se zubním kamenem, plakem, bolestí dásní či zápachem z tlamy trápí až 80 procent psích pacientů. Onemocnění zubů a dásní je velice bolestivé. Zvířata špatně přijímají potravu a mohou být v důsledku bolesti i agresivní a nevrlí.

Začne to zápachem z tlamy

Počínající stomatologické problémy je schopen odhalit pouze veterinární lékař. Pokročilá stádia nemocných zubů u psů i koček ale objeví i majitel. Projevují se zápachem z ústní dutiny, krvácením dásní, zhoršeným žvýkáním potravy a uvolňováním zubů. Zápach z tlamy bývá signálem počínající parodontózy dásní, za kterou může usazující se plak. Pokud se průběžně neodstraňuje, plak mineralizuje, ztvrdne a vzniká zubní kámen.

Riziko pro zdraví

Ztráta zubů není to nejhorší, co mohou zanícené dásně zvířeti způsobit. Plak a zubní kámen je plný bakterií, které se přes obnažené dásně dostávají krví do celého organismu. To je obrovská zátěž pro srdce, játra a ledviny a celý imunitní systém.

Některé druhy bakterií rovněž vylučují škodlivé toxiny a sirné kyseliny,které narušují zubní sklovinu,způsobují zubní kaz a záněty dásní.

Léčba druhotných následků, které má na svědomí zanedbání péče o zuby špatný stav zubů a dásní, je často finančně velice náročná a ne vždy úspěšná. Dopad na zdraví ledvin nebo srdce pak bývá nevratný, může docházet například k infekčním endokarditidám, tedy zánětu vnitřní srdeční blány a chlopní, nebo k infekčním nefritidám, tedy zánětu ledvin, které mohou vyústit až v ledvinné selhání.

Možnosti čištění a prevence onemocnění dutiny ústní

1) Žvýkací pamlsky

Podávání žvýkacích pamlsků, ideálně enzymatických, působí preventivně proti tvorbě zubního plaku. Působením enzymů se plak na zubech rozpouští a zuby i dásně se tak účinně čistí. Přípravky bez enzymů slouží čistě k mechanickému čištění zubů během žvýkání. Žvýkací pamlsky s účinnými enzymatickými látkami jsou k dostání i u nás na ordinaci.

2) Zubní kartáček a zubní pasta

Účinnější formou je zubní kartáček a pasta, ideálně opět s enzymy, protože ještě důrazněji spojují výhody mechanického a enzymatického čištění. Kartáček nemusíte hned kupovat speciální, ale měl by být co možná nejměkčí. Ty speciální bývají oboustranné, nebo mají podobu gumového návleku na prst. Pastu i zubní kartáček lze zakoupit u nás na ordinaci. 

3) Enzymatický prášek

Prášek se přidává psovi či kočce do krmení. V kombinaci se slinami účinně rozpouští zubní plak. Prášek lze zakoupit u nás na ordinaci. 

4) Speciální krmivo

Porézní granule čistí zuby od zubního kamene během jejich kousání. Zub pronikne do granule ještě před jejím rozdrobením, povrch zubu je tedy v přímém kontaktu s granulí a vláknina jej tak výborně čistí. V tomto případě jde o čistě mechanickou záležitost. U některých zvířat tato metoda ale nefunguje, jelikož mají ve zvyku kousat jen jednou stranou chrupu. Speciální krmiva s enzymy jsou schopny rozpouštět plak enzymatickou cestou. Granule si můžete u nás objednat. 

 

© vetbystrice