Stomatologické ošetření, domácí péče o chrup

10.05.2018

 • Zánět a pomnožené bakterie v dutině ústní mohou způsobovat vážné zdravotní problémy.
 • Játra, ledviny a srdeční chlopně představují predilekční místa pro uchycení bakterií a následně poškození funkce až selhávání těchto orgánů! 
 • Stomatologické ošetření je z hlediska péče o zdraví stejně důležité jako pravidelné odčervování a vakcinace, ne-li důležitější! 
 • Problémy se zubním kamenem, plakem, bolestí dásní či zápachem z tlamy trápí až 80 % psích pacientů. 
 • Onemocnění zubů a dásní je velice bolestivé. Zvířata špatně přijímají potravu a mohou být v důsledku bolesti i agresivní a nevrlí. 
 • Pokročilá stádia nemocných zubů u psů i koček  snadno objeví majitel. Projevují se zápachem z ústní dutiny, krvácením dásní, zhoršeným žvýkáním potravy a uvolňováním zubů. 
 • Ztráta zubů není to nejhorší, co mohou zanícené dásně zvířeti způsobit. Plak a zubní kámen je plný bakterií, které se přes obnažené dásně dostávají krví do celého organismu. To je obrovská zátěž pro srdce, játra a ledviny a celý imunitní systém.
 • Některé druhy bakterií rovněž vylučují škodlivé toxiny a sirné kyseliny,které narušují zubní sklovinu,způsobují zubní kaz a záněty dásní.
 • Léčba druhotných následků, které má na svědomí zanedbání péče o zuby špatný stav zubů a dásní, je často finančně velice náročná a ne vždy úspěšná.
 • Dopad na zdraví ledvin nebo srdce pak bývá nevratný, může docházet například k infekčním endokarditidám, tedy zánětu vnitřní srdeční blány a chlopní, nebo k infekčním nefritidám, tedy zánětu ledvin, které mohou vyústit až v ledvinné selhání.
 • Domácí pravidelná péče o chrup oddaluje provedení stomatologického zákroku v celkové anestezii.

Možnosti čištění a prevence onemocnění dutiny ústní

 

Žvýkací pamlsky

Podávání žvýkacích pamlsků, ideálně enzymatických, působí preventivně proti tvorbě zubního plaku. Působením enzymů se plak na zubech rozpouští a zuby i dásně se tak účinně čistí. Přípravky bez enzymů slouží čistě k mechanickému čištění zubů během žvýkání. Žvýkací pamlsky s účinnými enzymatickými látkami jsou k dostání i u nás na ordinaci.DOPORUČUJEME!

Enzymatický prášek

Prášek se přidává psovi či kočce do krmení. Jedná se o časově nenáročnou a efektivní prevenci tvorby zubního plaku. V kombinaci se slinami účinně rozpouští zubní plak. Prášek lze zakoupit u nás na ordinaci.DOPORUČUJEME! 

Zubní kartáček a zubní pasta

Účinnější formou je zubní kartáček a pasta, ideálně opět s enzymy, protože ještě důrazněji spojují výhody mechanického a enzymatického čištění. Kartáček nemusíte hned kupovat speciální, ale měl by být co možná nejměkčí. Ty speciální bývají oboustranné, nebo mají podobu gumového návleku na prst. Pastu i zubní kartáček lze zakoupit u nás na ordinaci.

Speciální krmivo

Porézní granule čistí zuby od zubního kamene během jejich kousání. Zub pronikne do granule ještě před jejím rozdrobením, povrch zubu je tedy v přímém kontaktu s granulí a vláknina jej tak výborně čistí. V tomto případě jde o čistě mechanickou záležitost. U některých zvířat tato metoda ale nefunguje, jelikož mají ve zvyku kousat jen jednou stranou chrupu. Speciální krmiva s enzymy jsou schopny rozpouštět plak enzymatickou cestou. Granule si můžete u nás objednat.

© vetbystrice